Centrum
Okulistyki

Strefa wiedzy

Badanie wzroku noworodka

Ocena stanu zdrowia nowo narodzonego dziecka jest jednym z priorytetów w pierwszych godzinach życia. Szybka identyfikacja ewentualnych problemów znacznie podnosi bowiem szanse na ich korekcję i normalne życie. Nie inaczej jest w przypadku wrodzonych wad wzroku i chorób oczu. Dlatego też tuż po urodzeniu każdy noworodek przechodzi przesiewowe badania wzroku. Traktować je jednak należy jedynie jako pierwszy krok na drodze do zdrowych oczu i prawidłowego widzenia.

Przesiewowe badania wzroku przeprowadza się zwykle niedługo po porodzie. Szczególnie ważne są one u wcześniaków, u których ryzyko problemów ze wzrokiem znacznie rośnie w stosunku do dzieci urodzonych blisko wyznaczonego terminu. Badania te polegają na dokonaniu oględzin oczu i ich aparatu ochronnego. Wykorzystując latarkę okulistyczną neonatolog sprawdza, czy źrenice malucha właściwie reagują na światło. Następnie poprzez zmianę punktu, z którego lekarz świeci w oko dziecka, dokonuje on oględzin aparatu mięśniowego gałek ocznych. Badanie to może, co prawda, powodować pewien dyskomfort u malca – pielęgniarka zmuszona jest bowiem przytrzymać delikatnie jego powieki – ale jest ono szybkie i bezbolesne.

Nieco inaczej wygląda kwestia badań przesiewowych u wcześniaków. U nich konieczne jest wykonanie kilku badań. Oprócz tego, które odbywa się tuż po urodzeniu, aparat wzrokowy dziecka sprawdza się dodatkowo w drugim, czwartym, ósmym i dwunastym tygodniu życia. Jeśli wszystko jest w porządku, konieczna jest jeszcze jedna wizyta, która odbyć powinna się w okolicach pierwszej rocznicy urodzin malucha.

Pomyślny przebieg badań wzroku dziecka sprawia, że ciężar obserwacji rozwoju wzrokowego dziecka spada na barki rodziców. To właśnie do nich należy uważne obserwowanie, czy w danym wieku właściwie reaguje ono na bodźce wzrokowe. W praktyce pierwsze nieprawidłowości zauważyć można około 2-3 miesiąca życia, gdy noworodek zaczyna nawiązywać kontakt wzrokowy. Zaniepokojenie rodziców powinno wówczas wywołać brak śledzenia przez dziecko pokazywanych mu przedmiotów czy nieodwzajemnianie uśmiechu. Objawy te mogą bowiem oznaczać, że dziecko cierpi na jakąś chorobę oczu lub posiada wrodzoną wadę wzroku.

Ostrość wzroku i zdolność do rozpoznawania barw poprawia się u dzieci stopniowo, dlatego też uważnie należy obserwować, czy maluch czyni na tych polach normalne postępy. Jeśli rodzic zauważy coś niepokojącego, niezwłocznie powinien zgłosić się do okulisty.

Powrót

Dane teleadresowe

Godziny pracy Klinika: Poniedziałek ‑ Piątek: 8:00‑20:00
Salon optyczny: Poniedziałek ‑ Piątek: 8:00‑20:00
Podziel się ze znajomymi
Copyright © 2019 CENTRE DE LA VISION All rights reserved