Centrum
Okulistyki

Strefa wiedzy

Entropion, czyli podwinięcie powieki

Entropion powstaje w wyniku nieprawidłowego ustawienia brzegu powieki, co prowadzi do kontaktu rzęs z gałką oczną. W efekcie powoduje ból i stany zapalne w obrębie worka spojówkowego, z czasem może prowadzić do owrzodzenia rogówki.

Entropion i ectropion

Entropion i ectropion

Entropion najczęściej związany jest z procesem starzenia się. W jego wyniku następuje osłabienie mięśni rozwierających szparę powiekową. Rzadszą formą tego schorzenia jest entropion powstający w wyniku bliznowacenia powiek związanego np. z urazem bądź oparzeniem. Podwinięcie powieki występuje u ok. 2,1% osób w podeszłym wieku. Częściej zdarza się ono u kobiet (2,4%), niż u mężczyzn (1,9%). Forma wrodzona występuje zaś bardzo rzadko.

Oprócz bólu oka wynikającego z drażnienia spojówki i rogówki przez rzęsy, charakterystycznymi objawami są łzawienie i przymglenie widzenia. W przypadku pojawienia się zapalenia należy niezwłocznie udać się na wizytę do okulisty. Zazwyczaj zaleca on wówczas zastosowanie leczenia doraźnego, polegającego na podaniu farmaceutyków oraz użyciu plastra, dzięki któremu odwrócić można nieprawidłowe podwinięcie powieki. Daje to jednak tylko czasową ulgę. Jedynym sposobem trwałego usunięcia wady jest wykonanie zabiegu chirurgicznego.

Zabieg taki polega na wywinięciu brzegu powieki na zewnątrz. Aby to osiągnąć stosuje się różne metody chirurgiczne. Warto podkreślić, że jedynie zabieg operacyjny jest w stanie trwale skorygować entropion i dzięki temu zapobiec następstwom okulistycznym.

Powrót

Dane teleadresowe

Godziny pracy   Klinika: Pon ‑ Pt: 8:00‑19:00
   Salon optyczny: Pon ‑ Wt: 8:00‑19:00 Śr ‑ Pt: 8:00‑18:00
Podziel się ze znajomymi
Copyright © 2021 CENTRE DE LA VISION All rights reserved