Centrum
Okulistyki

Chirurgia Zaćmy

Co to jest zaćma?

Zaćma, zwana inaczej kataraktą oznacza zmętnienie soczewki oka, które może upośledzić ostrość wzroku. Istnieje szereg czynników mogących prowadzić do powstania różnych postaci zaćmy.

Najczęstszą postacią choroby jest zaćma starcza, która rozwija się z wiekiem, bez uchwytnej przyczyny.

Jednak zaćma może też mieć charakter wrodzony i występować u bardzo małych dzieci, a nawet noworodków. Tego typu schorzenie może być uwarunkowane genetycznie lub powstać w wyniku przebytych przez matkę w czasie ciąży chorób i nazywana jest zaćmą wrodzoną. Zaćma wtórna występuje jako powikłanie niektórych chorób ogólnych jak np. cukrzyca, tężyczka lub chorób samego oka np. zapalenia błony naczyniowej. Podobnie urazy oka mogą prowadzić do rozwoju zmętnienia soczewki – mówimy wówczas o zaćmie pourazowej. Zaćma może również powstać w wyniku przewlekłego zażywanie niektórych leków np. sterydów.

Jakie są pierwsze objawy zaćmy?

Głównym objawem zaćmy jest stopniowe pogarszanie się widzenia. Chorzy skarżą się na zamglone widzenie („jak przez mgłę” lub „mrożoną szybę”), często przecierają okulary, sądząc, że przyczyną są brudne szkła.

Sygnałem świadczącym o początkach zaćmy może też być konieczność częstej zmiany okularów lub problemy z dobraniem odpowiedniej korekcji. W miarę postępu zaćmy pogarsza się ostrość widzenia, a w skrajnych przypadkach, kiedy soczewka całkowicie zmętnieje, następuje praktycznie ślepota oka.

Na czym polega leczenie zaćmy?

Jedynym skutecznym sposobem leczenia zaćmy jest jej chirurgiczne usunięcie. O tym, kiedy należy operować zaćmę, decyduje pacjent wspólnie z lekarzem. Nie ma konieczności czekania, aż zaćma całkowicie dojrzeje. Decyzję należy podjąć, kiedy zmętnienie soczewki prowadzi do utrudnienia dotychczasowego trybu życia, przeszkadza w pracy i codziennych czynnościach.

W naszym ośrodku „Centre de la Vision” NZOZ operacja usunięcia zaćmy przeprowadzana jest metodą fakoemulsyfikacji. Fakoemulsyfikacja jest najbardziej nowoczesną metodą operacji zaćmy. Polega na rozdrobnieniu zmętniałej soczewki przy pomocy ultradźwięków, a następnie usunięciu mas soczewki z pozostawieniem torebki soczewki. Do pozostawionej torebki soczewki wszczepia się soczewkę sztuczną. Soczewka jest dobierana dla każdego pacjenta indywidualnie, w ten sposób, by pacjent po operacji widział ostro do dali, zaś do czytania konieczne są okulary. Całą operację wykonuje się poprzez maleńkie nacięcie oka (poniżej 3 mm) bez konieczności zakładania szwów.

W większości przypadków możliwe jest przeprowadzenie zabiegu usunięcia zaćmy w warunkach ambulatoryjnych. Pacjent przyjeżdża na zabieg z domu i kilka godzin po operacji może do domu powrócić. Konieczne są badania kontrolne dzień po zabiegu i dalsze według zaleceń lekarza. Osoba operowana może samodzielnie chodzić i wykonywać podstawowe czynności życiowe. Kilkanaście dni po operacji pacjent może całkowicie powrócić do wcześniejszego trybu życia.

Postępowanie pooperacyjne:

Zalecenia dla pacjentów po przebytej operacji i wczepieniu sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej

 • Rana operacyjna jest w trakcie gojenia się, co potrwa ok. 1–2 miesięcy. Przez ten czas istnieje możliwość uczucia „ciała obcego” pod powieką. Uczucie to będzie stopniowo ustępowało.
 • Należy zachować oszczędzający tryb życia (jak w trakcie pobytu w szpitalu). Trudno wyliczać wszystkie czynności, których należy w okresie pooperacyjnym unikać, jednak głównie należy unikać wysiłku fizycznego.
 • W przypadku stwierdzenia pogorszenia widzenia lub pojawienia się dolegliwości bólowych należy niezwłocznie zgłosić się do tutejszego ośrodka.
 • W okresie pooperacyjnym należy wstrzymać się od uprawiania sportu.
 • Nie uciskać operowanego oka i nie trzeć go.
 • Należy przestrzegać zaleceń dotyczących stosowania kropli. Jeżeli krople kończą się wcześniej niż wyznaczony termin badania kontrolnego, należy zwrócić się do okulisty w celu przepisania nowych.
 • Dokładnie myć ręce przed zakrapianiem.
 • Jak prawidłowo podawać krople oczne?
  – odciągnąć dolną powiekę, spojrzeć w górę i zakropić jedną kroplę, nie dotykając końcówką dozownika powiek, rzęs i żadnych przedmiotów, zamknąć powieki na ok. minutę po zakropieniu. Nie należy używać kropli, które były otwarte dłużej niż 2 miesiące. Nie używać kropli po upływie terminu ważności.

Masz pytania? Zostaw swój numer i wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń: +48 12 633 03 63

  Twoje dane zostaną wykorzystane tylko w celu realizacji niniejszego zgłoszenia.

  Dane teleadresowe

  Godziny pracy   Klinika: Pon ‑ Pt: 8:00‑19:00
     Salon optyczny: Pon ‑ Wt: 8:00‑19:00 Śr ‑ Pt: 8:00‑18:00
  Podziel się ze znajomymi
  Copyright © 2021 CENTRE DE LA VISION All rights reserved