Centrum
Okulistyki

Strefa wiedzy

Okresowe badanie wzroku – czy to jest konieczne?

Zaburzenia widzenia, łzawienie, pieczenie czy zaczerwienienie oczu to główne przyczyny, z którymi trafiamy do okulisty. Choć badanie oczu nie boli, zwykle zwlekamy z wizytą do momentu gdy odczuwamy wyraźne dolegliwości. To błąd! W dziedzinie okulistyki istnieją choroby, które w początkowym stadium przebiegają zupełnie niezauważalnie, mają jednak bardzo poważne konsekwencje. Jak często powinniśmy odwiedzać okulistę by wykonać badania kontrolne?

U ludzi młodych okresowe badanie okulistyczne powinno być wykonywane minimum co 2 lata. Osoby po 40 roku życia powinny kontrolować stan swojego wzroku co najmniej raz w roku, nawet gdy nie zauważają u siebie żadnych niepokojących objawów. Z wiekiem bowiem stajemy się bardziej podatni na występowanie zmian na dnie oka, zaćmę czy jaskrę. Wizyty u okulisty powinny stać się rutyną dla osób, które już noszą okulary lub soczewki kontaktowe. Wszystko zależy od tego czy ich wada się zatrzymała czy cały czas ma tendencję do pogłębiania, co często ma miejsce zwłaszcza w okresie dojrzewania, gdy oko cały czas rośnie. Jeśli jednak nadal widzimy tak samo, jak w momencie gdy pierwszy raz założyliśmy najnowsze okulary to wystarczy profilaktyczna kontrola raz na dwa lata.

Jak się przygotować do badania?

Do okulisty nie warto udawać się samochodem, gdyż krople wymagane przy badaniu powodują pogorszenie widzenia i jeszcze przez długi czas nie będziemy mogli prowadzić pojazdu. Musimy także pamiętać, że rozszerzenie źrenic utrudnia pracę przy komputerze, wybieranie numeru telefonu oraz wszelkie czynności wymagające dobrego widzenia z bliska np. czytanie, pisanie.  

Jak wygląda badanie wzroku?

Wizyta u lekarza okulisty rozpoczyna się od wywiadu, w czasie którego należy poinformować lekarza o przyczynie zgłoszenia się na wizytę, niepokojących objawach czy przebytych chorobach. W zakresie podstawowych badań okulistycznych w Centre de la Vision znajdują się między innymi badanie ostrości wzroku i refrakcji po porażeniu akomodacji (farmakologiczne poszerzenie źrenic), ocena przedniego odcinka oka w lampie szczelinowej, ocena dna oka (po uprzednim poszerzeniu źrenic) oraz badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego metodą aplanacyjną lub bezkontaktową. Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, czyli tonometria, to jedno z podstawowych badań okulistycznych. Prawidłowe ciśnienie wewnątrz gałki ocznej powinno mieścić się w granicach 10-21 mmHg. Podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe to najważniejszy czynnik ryzyka jaskry – choroby prowadzącej do zniszczenia nerwu wzrokowego. Jaskra to jedna z najczęstszych przyczyn ślepoty. Dlatego po ukończeniu 40 lat każda osoba zgłaszająca się do okulisty powinna mieć wykonaną tonometrię.

Połączenie tonometrii z pachymetrią.

W przypadku wykazania w trakcie podstawowych badań jakichkolwiek nieprawidłowości, lub przy wskazaniu do poszerzenia uzyskanych wyników, stosuje się szereg badań dodatkowych. Dzięki obecności nowoczesnego sprzętu i wiedzy lekarzy, dzisiejsza diagnostyka pozwala uzyskać odpowiedzi na wiele nurtujących pytań. Do badań wykonywanych w naszym centrum należą między innymi angiografia fluoresceinowa, badanie OCT – optyczna koherentna tomografia; pachymetria – pomiar grubości rogówki, biometria – pomiar długości gałki ocznej i kalkulacja sztucznej soczewki. Jednym z ważniejszych badań w tym zakresie jest perymetria – komputerowa ocena pola widzenia (w tym niebieskie na żółtym). Wynik badania perymetrycznego przedstawia się w formie graficznej – w postaci map, w których ubytki w polu widzenia, w zależności od ich nasilenia, zaznacza się w różnych odcieniach szarości.  Wykonywane równie często USG oka dzieli się na dwa rodzaje zabiegu. Badanie typu A pozwala na określenie takich parametrów gałki ocznej jak: długość osiowa gałki, głębokość komory przedniej. Badanie typu B ma zdecydowanie większe zastosowanie diagnostyczne. Stosuje się je m.in. do diagnozowania odwarstwienia siatkówki, monitorowania zmian w tylnym odcinku oka w przebiegu krwotoków doszklistkowych czy guzów wewnątrzgałkowych. USG oka stosowane jest również do diagnozowania pacjentów, których nie można przebadać za pomocą lampy szczelinowej, np. przy zaćmie czy bielmie rogówki.

 

Podsumowując – regularne wizyty na fotelu okulistycznym warto potraktować jako dobrą praktykę, która dzięki systematyczności i wyborze odpowiedniego gabinetu pozwala częściej zapobiegać, niż leczyć. Nie warto czekać, aż nasz organizm zacznie sygnalizować potrzebę konsultacji ze specjalistą: odpowiednio wczesna diagnostyka i spokój ducha są tego warte!

Powrót

Dane teleadresowe

Godziny pracy   Klinika: Pon ‑ Pt: 8:00‑19:00
   Salon optyczny: Pon ‑ Wt: 8:00‑19:00 Śr ‑ Pt: 8:00‑18:00
Podziel się ze znajomymi
Copyright © 2021 CENTRE DE LA VISION All rights reserved