Centrum
Okulistyki

Zwyrodnienie plamki (AMD)

AMD, czyli zwyrodnienie plamki związane z wiekiem

jest chorobą zwyrodnieniową dotyczącą centralnej części siatkówki oka, czyli plamki żółtej. Choroba ma charakter postępujący i jest coraz częstszą przyczyną znacznego pogorszenia widzenia lub całkowitej ślepoty u osób po 65 roku życia w krajach rozwiniętych. Choroba występuje w 2 postaciach: suchej i wilgotnej. Występowanie postaci suchej szacuje się na około 90% przypadków AMD. Związana jest ona z odkładaniem w obrębie siatkówki nieprawidłowych złogów zwanych druzami oraz tworzeniem ognisk zaniku. Postać wilgotna, tzw. wysiękowa jest znacznie rzadsza, dotyka około 1 na 10 osób chorujących na AMD, jej istotę stanowi rozrost w obszarze plamki żółtej nieprawidłowych naczyń krwionośnych. Następstwem tego nowotwórstwa naczyniowego jest pękanie naczyń, krwotoki i poważna utrata wzroku w środkowej części pola widzenia.

Pierwsze objawy AMD

Większość pacjentów z suchą postacią AMD we wczesnym okresie choroby nie zauważa żadnych objawów. Wraz z pogłębianiem się schorzenia środek pola widzenia zaczyna się rozmywać, proste linie zaczynają się krzywić, zmniejsza się poczucie kontrastu, a przedmioty, na które patrzymy są zniekształcone. Następnie dochodzi do postępującego pogorszenia widzenia, które w postaci wilgotnej zazwyczaj ma bardzo gwałtowny przebieg. Jeśli zauważymy u siebie tego typu objawy, jest to sygnał do pilnej wizyty u okulisty.

Kto jest zagrożony?

Nie wiemy wszystkiego o tej chorobie, ale za pewnik możemy przyjąć, że najistotniejsze czynniki ryzyka to wiek i obciążenie genetyczne. Wśród pozostałych czynników ryzyka wymienia się choroby serca, nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów, nieprawidłową dietę, otyłość oraz nadmierne korzystanie z kąpieli słonecznych.

Jak rozpoznać AMD?

W naszym Centrum Okulistyki „Centre de la Vision” w przypadku podejrzenia wystąpienia AMD lekarz ma do dyspozycji szereg specjalistycznych badań: należą do nich angiografia fluoresceinowa – badanie z użyciem kontrastu – fluoresceiny, pozwala ona ocenić stan naczyń siatkówki i naczyniówki oraz OCT, czyli optyczna koherentna tomografia – to badanie pozwala na uzyskanie przekrojów poprzecznych siatkówki o bardzo wysokiej rozdzielczości.

Na czym polega leczenie AMD?

Witaminy, minerały, luteina oraz kwasy tłuszczowe omega-3 mogą spowolnić rozwój choroby, stąd podstawą w leczeniu suchej postaci AMD jest dieta bogata w w/w składniki oraz stosowanie suplementów diety w postaci tabletek zawierających te składniki. Natomiast w leczeniu postaci wilgotnej najnowsza terapia to iniekcje doszklistkowe z preparatów anty-VEGF. Leczenie z użyciem tych leków polega na wykonaniu serii zastrzyków do komory ciała szklistego oka. Ta metoda jest w naszym ośrodku stosowana od 2 lat i jej efekty są niezwykle obiecujące, nie tylko udaje się w ten sposób powstrzymać rozwój choroby, ale również w wielu przypadkach przywrócić dobrą ostrość wzroku.


Masz pytania? Zostaw swój numer i wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń: +48 12 633 03 63

  Twoje dane zostaną wykorzystane tylko w celu realizacji niniejszego zgłoszenia.

  Dane teleadresowe

  Godziny pracy   Klinika: Pon ‑ Pt: 8:00‑19:00
     Salon optyczny: Pon ‑ Wt: 8:00‑19:00 Śr ‑ Pt: 8:00‑18:00
  Podziel się ze znajomymi
  Copyright © 2021 CENTRE DE LA VISION All rights reserved