Centrum
Okulistyki

Leczenie siatkówki i witrektomia

Leczenie siatkówki

Nasza pracownia wyposażona jest w wysokiej klasy sprzęt medyczny pozwalający na pełną diagnostykę i leczenie tylnego odcinka oka.

 • Angiografia fluoresceinowa z możliwością wykonania serii zdjęć przy pomocy kamery cyfrowej
 • OCT – optyczna koherentna tomografia
 • USG okulistyczne z głowicą A, B i UBM
 • Laser GYC 1000

Agiografia fluoresceinowa

Jest badaniem pozwalającym na ocenę stanu funkcjonalnego naczyń siatkówki i ich szczelności. Wykonanie badania jest szczególnie zalecane w przypadku podejrzenia starczego zwyrodnienia plamki żółtej – AMD, jak również u chorych na cukrzycę, której konsekwencją jest uszkodzenie drobnych naczyń krwionośnych. Badanie poprzedza konsultacja lekarza okulisty i anestezjologa oraz wnikliwy wywiad odnośnie stanu zdrowia. Po farmakologicznym poszerzeniu źrenic oraz założeniu wkłucia dożylnego pacjent wygodnie siada przed specjalną kamerą – aparatem zaopatrzonym w odpowiednie filtry umożliwiające oglądanie fluoryzującego barwnika w naczyniach krwionośnych. W trakcie badania dożylnie podawany jest kontrast – fluoresceina oraz wykonywana jest seria zdjęć dna oka w kilkusekundowych odstępach czasu. Podczas badania pacjent powinien być maksymalnie skupiony i wykonywać polecenia lekarza. Badanie może być powtarzane wielokrotnie i wykonywane u pacjentów w każdym wieku. Po badaniu skóra, spojówki oka, kał, mocz i śluzówki będą żółte z powodu nagromadzenia barwnika, zjawisko to ustępuje stopniowo do 36 godzinach. Po badaniu pacjent otrzymuje wynik – opis i zdjęcia wraz z dalszymi zaleceniami. Badanie to w wielu przypadkach jest decydującym w kwestii ustalenia rozpoznania i zastosowania właściwego leczenia.

OCT

Optyczna koherentna tomografia w ciągu ostatnich kilku lat stała się podstawową i często niezastąpioną techniką diagnostyczną w okulistyce. Jest to innowacyjna, bezinwazyjna i bezbolesna metoda diagnostyczna schorzeń siatkówki. Wymaga jednak przeziernych ośrodków optycznych. Badanie pozwala uwidocznić nawet najmniejsze zmiany w siatkówce, dając możliwość analizy przekroju tkanki, obrazu trójwymiarowego oraz możliwość tworzenia map poszczególnych warstw siatkówki. Umożliwia pomiar grubości siatkówki, pomiar grubości włókien nerwowych w obrębie tarczy nerwu wzrokowego – monitorowanie zmian jaskrowych, analizę tarczy nerwu wzrokowego. Wskazaniem do wykonania badania jest m.in.

 • zwyrodnienie plamki związane z wiekiem – AMD;
 • obrzęk plamki;
 • otwory plamki;
 • błony przedsiatkówkowe;
 • makulopatia cukrzycowa;
 • monitorowanie jaskry.

USG

Badanie ultrasonograficzne pozwala ocenić struktury gałki ocznej. Jest to nieinwazyjna metoda badania z możliwością wielokrotnych powtórzeń. Pozwala na diagnostykę i obserwowanie niektórych schorzeń tylnego odcinka oczu w przypadku nieprzeziernych ośrodków optycznych. Wskazania: diagnostyka odwarstwienia siatkówki, diagnostyka guzów wewnątrzgałkowych, ciał obcych wewnątrzgałkowych, zmian wysiękowo-krwotocznych, zmian w przebiegu cukrzycy, w krwotokach i stanach zapalnych tylnego odcinka oka. Podczas badania pacjent ma zamknięte oczy, po nałożeniu żelu na powieki lekarz przykłada sondę i uwidacznia badane struktury na monitorze aparatu.

Badanie śródbłonka rogówki przy pomocy mikroskopu endotelialnego

Śródbłonek spełnia wiele ważnych funkcji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania rogówki i dlatego też jego badanie jest kluczową czynnością z punktu widzenia diagnostyki gałki ocznej. Jedną z najważniejszych cech komórek śródbłonka jest fakt, że nie podlegają one rozmnażaniu, a ich ilość ulega zmniejszeniu wraz z wiekiem, wskutek zabiegów chirurgicznych, czy stosowania szkieł kontaktowych. Badanie całkowicie bezbolesne pozwala na uzyskanie serii elektronicznych obrazów tkanki śródbłonka, które po automatycznej analizie wykazują klinicznie parametry biologiczne komórek śródbłonka: liczbę, gęstość, kształt, powierzchnię. Jest to niezbędne narzędzie do badania stanu rogówki.

witrektomia

Co to jest witrektomia?

Witrektomia jest postępowaniem mikrochirurgicznym mającym na celu usunięcie ciała szklistego, najczęściej w celu udostępnienia zmienionej chorobowo siatkówki.
Podczas operacji wykonuje się trzy niewielkie nacięcia twardówki tzw. sklerotomie, umożliwiając tym samym wprowadzenie narzędzi chirurgicznych do wnętrza gałki ocznej.

Najczęstsze wskazania do wykonania witrektomii to:

 • krwotoki do ciała szklistego;
 • odwarstwienie siatkówki;
 • błony przedsiatkówkowe;
 • otwory plamki;
 • proliferacyjna witreoretinopatia;
 • ciała obce wewnątrzgałkowe;
 • przemieszczone fragmenty soczewki;
 • zapalenie wnętrza gałki ocznej.

Po wykonaniu zabiegu, w zależności od przyczyny operacji i stanu miejscowego oka, gałkę oczną wypełnia się:

 • jałowym płynem;
 • przefiltrowanym powietrzem;
 • gazem rozprężającym wskazanym zwykle w przypadkach wymagających przedłużonej tamponady, po jego podaniu konieczne może być przebywanie w określonej pozycji np. głowa pochylona czy leżenie we wskazany sposób;
 • lub olejem silikonowym o niskim ciężarze właściwym.

 

Postępowanie pooperacyjne:

Zalecenia dla pacjentów po przebytej witrektomii:

 1. Rana operacyjna jest w trakcie gojenia się, co potrwa ok. 1-2 miesięcy. Przez ten czas istnieje możliwość uczucia „ciała obcego” pod powieką. Uczucie to będzie stopniowo ustępowało.
 2. Należy zachować oszczędzający tryb życia. Trudno wyliczać wszystkie czynności, których należy w okresie pooperacyjnym unikać jednak głównie należy unikać wysiłku fizycznego.
 3. W przypadku stwierdzenia pogorszenia widzenia lub pojawienia się dolegliwości bólowych należy niezwłocznie zgłosić się do tutejszego ośrodka.
 4. W okresie pooperacyjnym należy wstrzymać się od uprawiania sportu.
 5. Nie uciskać operowanego oka i nie trzeć go.
 6. Należy przestrzegać zaleceń dotyczących stosowania kropli. Jeżeli krople kończą się wcześniej niż wyznaczony termin badania kontrolnego, należy zwrócić się do okulisty w celu przepisania nowych.
 7. Dokładnie myć ręce przed zakrapianiem.
 8. Jak prawidłowo podawać krople oczne?
  – odciągnąć dolną powiekę, spojrzeć w górę i zakropić jedną kroplę, nie dotykając końcówką dozownika powiek, rzęs i żadnych przedmiotów, po czym zamknąć powieki na ok. minutę. Nie należy używać kropli, które były otwarte dłużej niż 2 miesiące.
 9. Ostrość wzroku po witrektomii będzie stopniowo się poprawiać przez okres około 6 miesięcy, w związku z tym w okresie 1 roku nie zaleca się zmiany szkieł.
 10. W przypadku podania podczas witrektomii pęcherzyka gazu do gałki ocznej konieczne jest odpowiednie ułożenie głowy po operacji przez około 7 dni, pozycjonowanie głowy omówi z Państwem lekarz po zabiegu.
 11. Do czasu wchłonięcia się pęcherzyka gazu pacjent nie może odbywać podróży samolotowych.

Masz pytania? Zostaw swój numer i wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń: +48 12 633 03 63

  Twoje dane zostaną wykorzystane tylko w celu realizacji niniejszego zgłoszenia.

  Dane teleadresowe

  Godziny pracy   Klinika: Pon ‑ Pt: 8:00‑19:00
     Salon optyczny: Pon ‑ Wt: 8:00‑19:00 Śr ‑ Pt: 8:00‑18:00
  Podziel się ze znajomymi
  Copyright © 2021 CENTRE DE LA VISION All rights reserved